باء: واژه‏ى «باء»:

باء:
واژه‏ى «باء» در «تفسير به رأى» ممكن است به يكى از سه معنا باشد:
الف) باء سببيّت، يعنى: هركس قرآن را به وسيله و به سبب رأى خود تفسيركند، جايگاهى از آتش دارد (يعنى ممكن است انگيزه و سبب اصلى تفسير آيه، همان رأى و نظر شخصى او باشد، در برابر كسى كه سبب و انگيزه‏ى اصلى او از تفسير، رأى او نيست بلكه او به دنبال حقايق قرآن است و اگر رأى شخصى او مطابق يا مخالف تفسير باشد برايش فرقى نمى‏كند).
ب) باء استعانت، يعنى: هركس قرآن را با كمك راى خود تفسير كند جايگاهى از آتش دارد. (در برابر كسانى كه قرآن را با كمك قراين عقلى و نقلى تفسير مى‏كنند.)
ج: باء زايده، يعنى: هركس به جاى تفسير قرآن رأى خود را بگويد. و رأى شخصى او مصداق تفسير شود. (دربرابر كسى كه تفسير حقيقى قرآن را مى‏گويد نه رأى خود را به جاى تفسير)
البتّه معناى اوّل و دوم با روآيات تفسير به راى سازگار است و معناى دوّم (استعانت) اظهر است.(1)

منبع

/ 6 نظر / 11 بازدید
آدينه بوک

سلام. به فروشگاه اينترنتي کتاب و CD آدينه با تحويل رايگان هم سر بزنيد.

مهدی

بابا ايول اينجا که همش کلام خداست.

چشم انتظار یار

نام حضرت دوست ... آفتاب، کجا توان آن دارد که خويشتن را به پاي تو افکند و از شرم آب نشود؟ زمين، بدون حضور تو چگونه سر سبزي خواهد يافت؟ ماه، کي مي تواند در برابر رخساره ات دم از تجلي و زيبايي و دلپذيري بر آورد؟ سرو، چگونه مي تواند در مقابل بلنداي قامتت، سر بر افرازد؟ شمع، آيا بجز شاهدي بر جمال دلاراي توست؟ گل را آيا آن توان و شکيب هست که در پيشگاه تو به خود نمايي و دلبري بپردازد؟ پروانه را، مگر جز پرواي رؤيت روي محبوب جز ديدار روي زيباي تو عشق ديگري در سر است؟ بلبل سرمست جز نواي نام تو را بر زبان تواند داشت؟ اي حسن ناز فلک! تمامي خوبي! اي ماه روشن هستي! از پردة غيبت در آي تا نگاه سر سبزي و طراوت و زايندگي و نعمت را به کوهپايه هاي انساني و فراخناي جهاني نثار کند. سلام بزرگوار ..... عاشقان حضور پس از مدت ها تاخیر به روز شد ........ در پناه حضرت دوست ....

نیما

آقا ممنونم که به من سر زديد. مطالعه می کنم وبلاگتون رو. موفق باشي.

مستضعف

ما چه صحبتي با شما بکنيم؟ صحبت با شما کي بکند؟ جواب اين زنهايي که بچه هايشان را از دست دادند، پدرهايي که جوانهايشان را از دست دادند،آنهايي که در طول زمان از آمريکا ضربه خوردند، ممالکي که ضربه خوردند اين قدر، ما جواب اينها را چه بدهيم؟ ما جواب اين مملکت هاي کثيري را که با امر آمريکا ، با توطئه آمريکا، آنها را به نابودي کشيدند وجداناً جواب آنها را چه بدهيم؟ بنشينيم با کي صحبت کنيم؟ رد کردم اين را که نه. ما يک همچو حقي نداريم نه ديگران همچو حقي دارند. وبلاگ مذاکره با عموسام در اعتراض به طرح مذاکره با آمریکا راه اندازی شد.

مریم

سلام دستتون درد نکنه خیلی وبلاگ خوبی دارین دوست داشتین به من هم سر بزنین من از مطلب صلواتتون خیلی خوشم اومد