سيد محمد حسين طباطبايي

    خاطراتي ناب از علامه طباطبايي

حضرت آيت الله العظمي علامه سيد محمد حسين طباطبايي ره در آخر ذي الحجه سال ١٣٢١ هجري قمري در شهرستان تبريز به دنيا آمد و در صبح يكشنبه ١٨ محرم الحرام ١٤٠٢ هجري قمري مطابق با ٢٤ آبان ١٣٦٠ شمسي در شهر مقدس قم چشم از جهان خاكي فرو بسته و به جهان باقي شتافت.
مرحوم علامه طباطبايي يكي از بزرگان حكما و مفسران اسلامي در قرون معاصر است كه در بسياري از علوم اسلامي از فقه، اصول، فلسفه، كلام، عرفان، هيئت و نجوم، رياضيات، حديث، رجال و غير آن به مقام اجتهاد و تخصص رسيده و موفق به تشكيل كرسي تدريس و تدوين كتب بسياري شده است. از مشهورترين آثار

وي تفسير قيّم الميزان و بداية الحكمة و نهاية الحكمة در فلسفه اسلامي است. فرزانه هاي بسياري مانند حضرت استاد ايه الله عزيز الله خوش وقت،حضرت استاد ايه الله محمد تقي مصباح يزدي ، حضرت استاد آيت الله جوادي آملي و مرحوم استاد شهيد مطهري از محضر اين حكيم متأله و مفسر كبير قرآن، بهره‌هاي فراواني برده اند و بعضا تا آخرين روز حيات ايشان ملازم ركابشان بوده اند. به حدي محضر علمي علامه برايشان آموزنده بوده است كه مثلا استاد جوادي آملي در اين باره مي فرمايد: پس از درك محضر ايشان تازه فهميدم كه آغاز درس خواندنم است. در اينجا خاطراتي قرآني از ايشان را گلچين كرده‌ايم و به آن مي پردازيم . اين خاطرات الگوي رفتاري مناسبي را ارائه مي دهد و بسيار قابل استفاده است . براي مطالعه خاطرات روي « ادامه متن...» كليك كنيد.

/ 0 نظر / 17 بازدید